83 lat temu, 8 września 1939 r., Modliborzyce i okoliczne miejscowości zostały zbombardowane.

      W piątek 8 września nad gminą pojawiły się dwa niemieckie samoloty. Jeden z nich zrzucił bombę na park w Kolonii Zamek, a następnie dwie bomby na pole i park w Lutem. Eksplozja bomb nie spowodowała strat w ludziach. Drugi samolot zrzucił trzy bomby na Modliborzyce, które przyniosły już straty wśród ludności cywilnej, a także zniszczyły plebanię, w sąsiedztwie której śmierć poniosło kilku znajdujących się tam żołnierzy, oraz Szkołę Powszechną i sąsiadujące z nią zabudowania zajmowane przez woźnego niejakiego Wołoszyna.
      Drugi nalot nastąpił w godzinach porannych 15 września 1939 r. W tym dniu nad Modliborzycami i okolicą przeleciały 3 eskadry samolotów. W sumie było ich 40. Zrzucono 240 bomb. Na ogród plebański gdzie stacjonowali polscy żołnierze spadło ich 6. Zabiły one 6 żołnierzy a wielu z nich zostało rannych. Były też ofiary wśród ludności cywilnej. Centrum Modliborzyc zostało spalone. Spłonęły też wszystkie zabudowania plebańskie: plebania, wikariat, budynki gospodarcze, organistówka z kancelarią parafialną i dzwonnica. Jeden dzwon, na skutek wysokiej temperatury, stopił się. W kościele od podmuchów bombowych wypadły wszystkie szyby, wyłamane zostały drzwi. W kancelarii spłonęły akta parafialne.
      Podczas obu ataków zginęło około 87 osób.


         Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wirtualnej wystawy „83. rocznica bombardowania Modliborzyc 8 września 1939r./15 września 1939r.”.  Ekspozycję przygotowano z myślą o przybliżeniu tragicznej historii Modliborzyc z września 1939r., kiedy to miasto zostało dwukrotnie zbombardowane przez Niemców.
       Wystawa ta to spacer po wirtualnej galerii, którą stworzono w oparciu o zbiory biblioteki, głównie różnorodne zdjęcia przekazane przez panią Urszulę Bzdyrę oraz fragmenty wspomnień mieszkańców Modliborzyc publikowane w lokalnym kwartalniku „Wieści Gminne”.
        Autorem i realizatorem koncepcji wystawy jest Katarzyna Pyć, starszy bibliotekarz w Bibliotece u Kazimierza w Modliborzycach.

83. rocznica bombardowania Modliborzyc 8 września 1939r./15 września 1939r.

        Zapraszamy do oglądania!