„Strachy na Lachy”, czyli czego bali się nasi przodkowie

          Zwykliśmy patrzeć na przeszłość jako ciąg wydarzeń politycznych, które miały wpływ na pokolenia naszych przodków. Oczywiście jest to uzasadnione, ale dużo rzadziej staramy się poznać życie codzienne naszych pradziadów pod względem ich mentalności i przesądności. Czyli spojrzeć na naszych przodków z perspektywy tego czego się obawiali, w czym upatrywali swoich problemów, przed czym chcieli się ustrzec. Co ważne, temat jest tak obszerny, że opracowanie go w odniesieniu chociażby do obecnej gminy Modliborzyce wymagałoby stworzenia naprawdę obszernej monografii. W prezentowanym tu tekście będzie wspomniane o kilku „przesądach”, a może raczej elementach kultury i życia codziennego naszych przodków.

Wybieraj Bezpieczną Żywność

        Serdecznie zapaszmy dzieci i dorosłych na warsztaty w ramach kampanii informacyjnej „Wybieraj Bezpieczną Żywność” #EUChooseSafeFood, które odbędą się 9 listopada 2022 r., o godzinie 16.00 w sali konferencyjnej biblioteki.

Spotkanie DKK dla dorosłych

      Zapraszamy na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych w środę, 23 listopada 2022 r., o godzinie 15.00.

SPOTKANIE DKK DLA DZIECI

         31 października 2022 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, upłynęło nam pod znakiem zagadek detektywistycznych. A wszystko za sprawą niezwykłej serii książek Martina Widmarka "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai".

MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK

       Przedstawiamy wam Franka i Nikodema, którzy zapisali się do naszej biblioteki i odebrali Wyprawkę Czytelniczą a w niej książkę "Pierwsze czytanki dla..." oraz Kartę Małego Czytelnika do zbierania naklejek. Serdeczne gratulacje!

O cmentarzu parafialnym w Modliborzycach i miejscach dawnych pochówków

        Cmentarz parafialny w Modliborzycach to miejsce znane, wszak spoczywają tam przodkowie wielu z obecnych mieszkańców gminy Modliborzyce, powiatu janowskiego i kraśnickiego. Nie zapominajmy, że w przeszłości parafia Modliborzyce obejmowała dużo większy obszar, w którego skład wchodziło kilka obecnych parafii.

Wybieraj zdrową żywność

       9 listopada 2022 r. w Bibliotece u Kazimierza odbyły się warsztaty dla dzieci i dorosłych przeprowadzone przez pracowników Powiatowej Stacji Sanitrano – Epidemiologicznej w Janowie Lubelskim.

         28 października 2022 r. odwiedziłyśmy Samorządowe Przedszkole w Modliborzycach. Było to kolejne nasze spotkanie z cyklu “Spotkania z książką w przedszkolu”.