Recenzja książki
"Krawcowa z Madrytu" M. Duenos 

             Jest początek XX wieku. W Hiszpanii toczy się wojna domowa. Sira mieszka w Madrycie ze swoją matką, obie są krawcowymi. Narzeczony Siry – Ignacio to przeciętny, spokojny człowiek, który mógłby jej zapewnić ustabilizowane życie. Gdy wszystko gotowe jest do ślubu, Sira poznaje Ramira i porzucając swoje dotychczasowe życie ucieka z ukochanym do Maroka. Kochanek nagle znika informując kobietę, że w jego planach nie ma miejsca dla niej ani dziecka, którego oczekuje. Porzucając ciężarną Sirę, Ramiro okrada ją ze wszystkiego, pozostawiając długi w hotelu i wrabiając w malwersacje finansowe. Zabiera też pieniądze i klejnoty, które dostała od ojca w spadku i którego widziała tylko raz w życiu.
Po tych przejściach Sira poroniła i popadła w depresję. Kobieta, która traci majątek, miłość i dziecko, a zostaje z długami powinna się załamać. Ale ona nie poddaje się i zaczyna walczyć z przeciwnościami losu. Nie widząc innego wyjścia zaczyna pracować jako szwaczka. Za sprawą angielskich przyjaciół otwiera dobrze prosperujący, modny zakład krawiecki w Madrycie. Jej klientkami są żony ważnych polityków hiszpańskich i niemieckich. Udaje się jej zrzucić balast marokańskiej przeszłości i przejść metamorfozę. Początkowo naiwna i nieśmiała staje się silną, niezależną i odważną kobietą.
            Od tej pory losy bohaterki splatają się z życiem znaczących postaci historycznych, m.in. byłego ministra spraw zagranicznych w rządzie frankistowskim i jego ekscentrycznej kochanki, czy szefa brytyjskiego wywiadu. Przez te kontakty Sira zyskuje wciąż nowych przyjaciół i za ich namową podejmuje wyzwanie, które zmieni jej dotychczasowe życie – staje się tajną agentką brytyjskiego wywiadu. Akcja powieści kończy się po II wojnie światowej.
            Autorka nie narzuca czytelnikowi informacji, jak potoczyły się dalsze losy głównej bohaterki i jej najbliższych po wojnie. Czytelnik sam może dopowiedzieć sobie zakończenie tej historii.
            Książka stanowi literacką mieszankę wielkiej polityki, czasów wojny, konspiracji, świata mody, namiętności i przygody. Jest też opowieścią o „tajnej miłości w czasach nienawiści, nędzy i zdrady”. Losy Siry, krawcowej z Madrytu, pokazują, że jest ona kobietą uparcie dążącą do celu, więc wydaje się, że miłość w jej życiu zwycięży.
           Gorąco polecam przeczytanie tej książki, gdzie świat mody i miłości miesza się ze światem polityki, a wszystko to na tle historycznych wydarzeń Maroka, Hiszpanii i Portugalii. Na uwagę zasługuje epilog. Autorka opisuje w nim wszystkie fakty i wydarzenia po II wojnie światowej  w Hiszpanii i życiorysy osób z nimi związanych. Opiera się na wiarygodnych źródłach wiedzy historycznej, które podaje w bogatej bibliografii.
           Przeczytaj warto!

Regina Gil
DKK dla dorosłych