Recenzja książki
„Uciekinierka z San Benito” Chufo Llorens

          Akcja tej powieści osadzona jest w siedemnastowiecznej Hiszpanii. Główną bohaterką jest Catalina – dziewczyna ścigana przez Świętą Inkwizycję, uciekinierka z klasztoru.
       Catalina urodziła się w rodzinie bogatego hiszpańskiego szlachcica. Będąc w zmowie z siostrą przeoryszą klasztoru don Martin de Rojo zamienił córkę (czwartą z kolei) na chłopca, który znajdował się pod opieką sióstr zakonnych. Dziewczyna dorastała w klasztorze San Benito (św. Benedykta) nie znając swojego pochodzenia. Nagła śmierć przeoryszy, która wydając ostatnie tchnienie wyznała, że jej ojciec gdzieś żyje, wzbudziła w dziewczynie pragnienie wolności i chęć poznania innego świata. W męskim przebraniu ucieka z klasztoru i rozpoczyna samotną podróż do stolicy. Chce koniecznie poznać swoją tożsamość. Trafia do pałacu w Benavente, gdzie w przebraniu chłopca spędza dwa lata będąc paziem rodziny Cardenas. Tu przeżywa swoja wielka miłość – zakochuje się w młodym arystokracie Diego. Los ją okrutnie doświadcza – zostaje skazana przez Święta Inkwizycję na szafot. Zostaje jednak uratowana przez Brasilla, który w klasztorze był jej towarzyszem zabaw w dzieciństwie. Udaje się jej rozszyfrować tajemnicę swojego pochodzenia i odnaleźć swojego ojca. Jednak poza murami klasztoru trudno się jej odnaleźć i zaakceptować nową rzeczywistość. Decyduje się resztę życia spędzić w miejscu, które dobrze znała i w pobliżu swojej przyjaciółki z dzieciństwa Casildy. Wstępuje do zakonu i zostaje siostrą Santiago de San Blas – te imiona nosiły osoby, które najbardziej kochała
           „Uciekinierka z San Benito” to powieść historyczno – przygodowa pełna dramatycznych wydarzeń, ukazująca realia życia w Hiszpanii. Książka utrzymana jest
w duchu słynnych powieści K. Folleta („Filary Ziemi”, „Świat bez końca”) i I. Falconesa („Katedra w Barcelonie”, „Ręka Fatimy”). Opisując dramatyczne dzieje Cataliny, autor ukazuje nam zwyczaje ówczesnej Hiszpanii, wystrój domu szlacheckiego, klasztoru, teatru, stroje ludzi pochodzących z różnych warstw społecznych, walki byków.
            Autor „Uciekinierki z San Benito” napisał również inny bestseller historyczny pt. „Władca Barcelony”. Polecam lekturę tych książek.


Regina Gil
DKK dla dorosłych
w Modliborzycach