Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Od tego czasu, co roku, w całej Polsce czytany jest inny, ważny dla polskiej literatury tytuł. Dotychczas, oprócz wspominanego Pana Tadeusza”, czytaliśmy: dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Sienkiewicza, „Lalkę” B. Prusa, „Quo vadis” H. Sienkiewicza, „Wesele” S. Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” S. Żeromskiego, Nowele Polskie, „Balladynę” J. Słowackiego, „Moralność Pani Dulskiej” G. Zapolskiej, „ Ballady i Romanse” Mickiewicza oraz „Nad Niemnem” E. Orzeszkowej.

W tym roku w całej Polsce czytano „Kordiana”, dramat autorstwa Juliusza Słowackiego. Nie inaczej było w naszym mieście, gdzie Narodowe Czytanie zorganizowała Biblioteka u Kazimierza. Wydarzenie odbyło się we wtorek 10 września 2024 r. w sali konferencyjnej biblioteki.
      Fragmenty „Kordiana” czytali:
Aleksander Wołoszyn - członek Dyskusyjnego Kublu książki dla dorosłych w Modliborzycach,
Alfreda Gierłach – kustosz filii w Stojeszynie Pierwszym,
Andrzej Mańka - członek Dyskusyjnego Kublu książki dla dorosłych w Modliborzycach,
Andrzej Rząd – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Modliborzycach,
Anna Gąska – dyrektor Zespołu Szkół w Modliborzycach,
Bożena Pikula – członkini Dyskusyjnego Kublu książki dla dorosłych w Modliborzycach, nauczyciel polonista,
Marta Frączek – dyrektor Biblioteki u Kazimierza w Modliborzycach,
Marzena Dolecka-Jocek – Sekretarz Gminy Modliborzyce,
• młodzież klas 8 i liceum ze szkoły w Modliborzycach: Maja Hunicz, Bartłomiej Głąb, Karolina Żelazko, Filip Taradyś, Wiktoria Majewska, Joanna Łukasik, Alicja Frączek, Weronika Studzińska,
• Seniorzy z Dziennego Domu „Senior+” w Modliborzycach: Helena Grzyb, Krystyna Pakuła, Stanisława Wielgus, Lucyna Kapusta, Zenobia Misztal, Stanisława Majewska, Eugeniusz Majewski i Irena Głuch,
Zdzisław Drzazga - członek Dyskusyjnego Kublu książki dla dorosłych w Modliborzycach.

Biblioteka przygotowała na tę okazję pamiątkowe zakładki, a osoby, które tego dnia przyniosły własne egzemplarze książki, otrzymały specjalną pieczęć potwierdzającą udział w akcji.
Tegoroczną edycję akcji Narodowe Czytanie przygotowała Biblioteka u Kazimierza w Modliborzycach, a patronat nad akcją objął Burmistrz Modliborzyc – Witold Kowalik.

Dziękujemy wszystkim za udział w tegorocznym Narodowym Czytaniu i zapraszamy za rok na wspólnie czytanie fraszek, trenów i pieśni Jana Kochanowskiego!