Recenzja książki 
 „Głosy Pamano” Jaume Cabré  

            Kataloński pisarz Jaume Cabré przedstawia historię swojego kraju w powieści pod tajemniczym tytułem „Głosy Pamano”. Akcja została rozbita na dwie płaszczyzny czasowe: przeszłą umieszczoną w okresie wojny domowej w Hiszpanii i współczesną. Poza tym poznajemy losy dwojga głównych bohaterów, którzy żyją w odstępach około sześćdziesięciu lat.
            Postacią, która rozpoczyna akcję książki jest Cristina Bros, nauczycielka pracująca  w Sort i fascynująca się fotografią. Przybywa do małego miasteczka Torena by udokumentować starą szkołę, która ma zostać zburzona. W budynku odkrywa zapiski dawnego nauczyciela Oriola Fontellesa odsłaniające przed kobietą życie pod reżimem generała Franco i partyzantki. Pomimo własnych problemów rodzinnych Tina postanawia wcielić się w reporterkę i przywrócić dobre imię swojemu koledze po fachu.
            Oprócz wątku sensacyjnego książka nasycona jest mnogością portretów ludzi otaczających Oriola i Tinę, które wraz z wydarzeniami historycznymi tworzy intrygującą atmosferę. Dlatego czytelnik pomimo wyraźnych błędów technicznych nie potrafi oderwać się od treści książki.

Małgorzata Tatko
DKK dla dorosłych 
w Modliborzycach