Recenzja książki
„Krawędzie życia”  Marian Cichosz 

          Akcja powieści dzieje się na terenie Niemiec i Polski. Pokazuje portrety psychologiczne dwóch bohaterów – Karola i Adama. Karol był pracownikiem niemieckiej firmy hotelarskiej. Po przybyciu do Niemiec, do Hamburga, zostaje członkiem zarządu dobrze prosperującego przedsiębiorstwa. Karol to człowiek spełniony i szczęśliwy. Adam posiada tytuł profesora, jest wszechstronnie wykształcony i uznany za doskonałego specjalistę w zakresie gospodarski morskiej. Jego rodzinne życie jest ustabilizowane.
          Obydwu mężczyzn wiele różni. Prezentują odmienne środowiska i światopoglądy. Dzieli ich też znaczna różnica wieku. Jest jednak coś, co ich połączyło- miłość do ludzi, uczciwość, życzliwość i szczerość wobec drugiego człowieka. Nienawidzą dwulicowości i pogardy.
          Powieść Cichosza obejmuje wiele ciekawych wątków. Mamy tu wątek historyczny dotyczący m.in. tragicznej historii Warszawy i lat okupacji niemieckiej. Odwiedzamy tereny byłych hitlerowskich obozów zagłady. W innym miejscu poznajemy zabytki Krakowa. Akcja jest wartka, często zaskakująca czytelnika. A to czyni lekturę tej książki jeszcze ciekawszą.
Bohaterowie mają odmienne podejście do wiary katolickiej. Poznajemy ich odczucia podczas przebywania na Jasnej Górze czy kościele w Łagiewnikach. Jednak ta odmienność kulturowa nie zakłóca przyjaźni między nimi oraz ich rodzinami. Wręcz przeciwnie umacnia tę przyjaźń, pozwala zrozumieć świat dobra i zła, okazywać tolerancję wobec drugiego człowieka. Trudno jest dokładnie i szczegółowo opisywać kontekst tej powieści. Bo jest to powieść nie tylko psychologiczna ale i społeczno-obyczajowa. Bohaterowie mają swoje życie, borykają się z problemami zdrowotnymi i zawodowymi, które muszą rozwiązywać.
          Na uwagę wg mnie zasługuje wiele wskazówek i mądrości życiowych oraz przemyśleń filozoficznych które możemy poznać na łamach tej książki. Refleksje same si e nasuwają. Dlaczego ludzie robią sobie nawzajem tyle zła? Przecież życie jest takie krótkie. Dlaczego spotyka się w społeczeństwie tyle nienawiści. Nie jest ważne gdzie żyjemy, ale jaki mamy stosunek do innych? Czy potrafimy pomagać szczególnie w trudnych sytuacjach? Warte zastanowienia są słowa zawarte w powieści ” Jeżeli chcesz sprawić radość innym i być kochanym przez ludzi, to wystrzegaj czynów, które wynikają ze słów cierni. Pierwsze z tych słów to pogarda, drugie to nienawiść i trzecie słowo to zemsta.”
Koniecznie przeczytaj tę książkę. Poznasz dylematy współczesnego człowieka i próby postępowania zawsze zgodnie z zasadami moralnymi. Język „Krawędzi życia” jest prosty, zrozumiały dla czytelnika. Miłej lektury.

Regina Gil
DKK dla dorosłych