Recenzja książki
„Ukryte życie lasu” D. Haskell

           „Ukryte życie lasu” to skarbnica ogromnej wiedzy przyrodniczej. Znany biolog Dawid Haskell opowiada o życiu lasu, którego tajniki obserwował przez cały rok. Poznajemy różnorodność fauny i flory tego środowiska oraz całą sieć procesów przyrodniczych w kolejnych porach roku.
           Każdy rozdział to fragment lasu i funkcjonowanie w nim roślin i zwierząt zgodnie z prawami ekologii. Widzimy tu współbiesiadnictwo, symbiozę, konkurencję i wiele innych zależności pokarmowych przeanalizowanych wnikliwie i przedstawionych w ciekawy sposób. Las to nie tylko duże rośliny i zwierzęta ale mnóstwo drobnych organizmów. Są tu mchy i porosty, salamandry, traszki, kleszcze, mrówki i inne owady. Wśród mieszkańców lasu są też bakterie i grzyby, które mają znaczący wpływ na równowagę biologiczną nie tylko ekosystemów leśnych ale całej biosfery.
           Rozdział pt. „Medycyna” dostarcza czytelnikowi cennych informacji na temat leków pochodzenia roślinnego zawierających specyfiki wytwarzane z organizmów leśnych. Lektura tej książki uświadamia nam konieczność troski o los tych siedlisk, bo negatywne skutki ingerowania człowieka w środowisko zakłóca naszą egzystencję. Człowiek jest przecież częścią przyrody i ma w niej określone miejsce.
           Polecam tę publikację nie tylko zainteresowanym ekologią ale też miłośnikom wędrówek przyrodniczych i spacerów po duktach leśnych. Podziwiajmy i z K.I.Gałczyńskim „posłuchajmy, jak bije zielone serce przyrody”, która jest nieodłączną towarzyszką życia człowieka. Równocześnie podejmujmy działania w zakresie jej ochrony biologicznej. Przeczytaj tę książkę bo warto. Nie jest to pozycja typowo naukowa, można ją zaliczyć do literatury popularnej. Napisana jest prostym językiem i zawiera cały ogrom ciekawostek i osobliwości przyrodniczych. Każdy może po nią sięgnąć a więc miłej lektury!

Regina Gil
DKK dla dorosłych
w Modliborzycach