Pogoda sprzyjała, frekwencja również, dlatego tegoroczną edycję „Narodowego Czytania” w Modliborzycach można uznać za udaną. Lektura nowel polskich pozytywistów odbyła się już w piątek 6 września 2019 r. na miejscowym rynku.

Z centrum miasta rozbrzmiewały fragmenty trzech spośród ośmiu nowel, wybranych do lektury w ósmej edycji akcji. Czytający w Modliborzycach postawili na „Katarynkę” Bolesława Prusa, „Sachem” Henryka Sienkiewicza i „Dobrą Panią” Elizy Orzeszkowej. – Chociaż wszystkie tytuły zostały zaprezentowane w całości, czytanie odbywało się bardzo sprawnie i trwało około 2,5 godziny. Do lektury zasiadło kilkadziesiąt osób, a liczbę słuchających szacujemy na około 200 osób – relacjonują w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową organizatorzy akcji z Biblioteki u Kazimierza w Modliborzycach.
          W tym roku czytanie odbywało się w nieco zmienionej formule, ponieważ lektorzy byli podzieleni na grupy i mieli przypisaną konkretną nowelę.
Jako pierwsi do lektury przystąpili przedstawiciele władz i jednostek samorządowych, sołectw, bibliotek w tym filii, Domu Dziennego „Senior-Wigor” i Zespołu Szkół w Modliborzycach. „Katarynkę” czytały m.in.: sekretarz gminy Marzena Dolecka-Jocek, dyrektor ośrodka kultury Andrzej Rząd, dyrektor Biblioteki u Kazimierza Wanda Trójczak, bibliotekarki z Modliborzyc – Katarzyna Pyć i Marta Frączek, z filii w Wolicy Pierwszej – Jadwiga Piech i w Stojeszynie Pierwszym – Alfreda Gierłach, opiekunka Młodzieżowej Rady Gminy Iwona Mańka, sołtys Modliborzyc Katarzyna Głąb i sołtys Wolicy Drugiej Danuta Kolasa oraz emerytowany nauczyciel Zdzisław Drzazga i Bogumiła Kamińska z Dyskusyjnego Klubu Książki w Modliborzycach i Paulina Ciupak z DKK w Stojeszynie Pierwszym.
          Kolejną grupę lektorów stanowiły panie z domu „Senior-Wigor”, które prezentowały „Sachem”. Tego zadania podjęły się – Helena Grzyb, Teresa Mul i Irena Rusinek.
          Trzecią lekturą była „Dobra Pani”, z którą mierzyli się uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Modliborzycach. Wśród nich były – dyrektor Anna Gąska i Bożena Pikula, która koordynowała „szkolną” część „Narodowego Czytania”, m.in. dobierając lektorów z poszczególnych klas.
          Najbardziej wytrwali na koniec częstowali się słodyczami, które ufundowali burmistrz Witold Kowalik i sekretarz Marzena Dolecka-Jocek, a osoby, które w piątkowe popołudnie przyszły na rynek z własnymi nowelami, mogły je ostemplować pieczęcią, potwierdzającą udział w czytaniu.
          Lekturze towarzyszyła wystawa, poświęcona akcji i ośmiu nowelom, wybranym na tegoroczną jej edycję. Oprócz wcześniej wymienionych są to: „Dym” Marii Konopnickiej, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą” Bruno Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego i „Sawa” z cyklu „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego. To z tego 8-częściowego zestawu będą wybierać uczestnicy finału krajowego „Narodowego Czytania”, który odbędzie się w sobotę 7 września.
          Szóstą edycję w Modliborzycach zorganizowali – burmistrz, Biblioteka u Kazimierza, Gminny Ośrodek Kultury i Zespół Szkół w Modliborzycach.

DSC5299Easy-Resizecom
DSC5298Easy-Resizecom